Yüz Tanıma Sistemi - Lidertek Zaman Kontrol Sistemleri

Yüz Tanıma Sistemi

image

YÜZ TANIMA SİSTEMİ

 

YÜZ TANIMA SİSTEMİ NEDİR?

Yüz tanıma, biometrik güvenliğin bir kategorisi olup, kişinin yüzünü kullanarak kimliğini tanımlayıp doğrulamak için kullanılır. Sıklıkla tercih edilme nedeni ise yüzümüzün taklit edilememesi ve bu sayede güvenlik açığının önüne geçilmesidir.

 

YÜZ TANIMA SİSTEMİ NE İÇİN KULLANILIR?

Günümüzde personel takibi yapmak, bir yerin güvenliğini sağlamak gibi amaçlarla tercih edilen yüz tanıma sistemleri daha çok çalışma alanlarında karşımıza çıkmaktadır. İşverenlerin personellerini takip etmek için sıklıkla tercih ettiği bu sistem kişinin yüz bölgesini tanıyıp sisteme kaydeder. Sonrasında bilgisayara iletimi sağlanıp personel takip yazılımlarımız sayesinde çalışanın işe giriş-çıkış saati kontrol edilerek çalışana ay sonunda çalışma şekli, izni, tatili vb gibi özelliklerini kullanarak kişinin gelmediği günler takip edilerek puantaj hesabı yapılabilir.

 

YÜZ TANIMA SİSTEMİNİN TERCİH EDİLME NEDENLERİ NELERDİR?

Son günlerde yaygınlaşan salgın hastalıklar nedeniyle ofislerde ve kalabalık ortamlarda sosyal mesafeyi koruyabilmek amacıyla parmak izi tanıma sistemleri yerini yüz tanıma sistemlerine bıraktı. Yüz tanıma sistemlerindeki temassız giriş, bazı cihazların maske dahi varken yüz tanımlama yapabilmesi alıcıların özellikle dikkatini çekmeye devam ediyor.

Yüz tanımlama yapan bazı cihazlar özellikleri arasında bulunan röle sayesinde mola zili çaldırma özelliğine de sahiptir. Aynı zamanda kart okuyucu ve parmak izi okuyucu özellikleri bulunan yüz tanıma cihazları da bulunmaktadır.

 

YÜZ TANIMA SİSTEMLERİ NERELERDE KULLANILABİLİR?

Devlet dairelerinde, hastanelerde, ofislerde, öğrenci yurtlarında, sitelerde ve daha birçok alanda giriş-çıkış güvenliğini sağlamak ve giriş-çıkış takibi yapabilmek için kullanılabilmektedir. Yüz tanıma cihazları duvara monte edilebilir, turnikelere tetik verebilir, aynı şekilde kapı giriş-çıkışlarına montajı yapılarak yazılımlar sayesinde personel takibi yapılabilir.